Контакт

Претражи

Представљени неконсолидовани разултати пословања за прво полугодиште 2013. године

Јули 25, 2013

НИС објављује податке из неревидираних финансијских извештаја за прво полугодиште 2013. године.

Нето добит НИС-a према резултатима првог полугодишта 2013. године износила је 19,1 милијарди динара, што је за 13% мање од  резултата за исти период прошле године. Пад нето добити компаније условљен је падом цена за угљоводонике – нафту и природни гас, присутним од почетка године, као и растом пореских давања. Плаћене пореске обавезе компаније, укључујући акцизе, порез на профит и друга пореска давања премашиле су прошлогодишњи показатељ за 37% и износе 52,2 милијарде динара.

У првом полугодишту 2013. године настављен је тренд пада потрошње на домаћем тржишту горива, што је такође негативно утицало на финансијски резултат компаније.

Оперативна добит пре уплате камата, пореза за профит и амортизације (EBITDА) износила је 27,9 милијарде динара, што је за 24% испод истог показатеља за прошлу годину.

У I полугодишту 2013. године НИС је наставио имплементацију мера на повећању ефикасности процеса управљања оперативним новчаним током (OCF) – резултат за дати период извештавања бољи је од показатеља прошле године за 11%. OCF НИС-а за првих 6 месеци 2013. године износио је 21,9 милијарду динара.

Без обзира на негативне макроекономске услове компанија је сачувала темпо раста инвестиционог програма – током првих 6 месеци 2013. године обим улагања у развој нових технолошких пројеката, производну инфраструктуру, реализацију еколошких иницијатива повећан је у односу на исти период прошле године и износи 24 милијарде динара.

Компанија је наставила да увећава кључне производне показатеље. Без обзира на пад потрошње на кључним тржиштима Балканског региона, захваљујући доследној политици развоја малопродајне мреже и дугорочних односа са корпоративним клијентима, НИС је успео да повећа обим продаје деривата за 26% у поређењу са показатељем првог полугодишта 2012. године. У првом полугодишту 2013. године компаније је продала 1,350 милиона тона деривата нафте.  Обим продаје  „белих“деривата са високом маржом порастао је за 41%.

Обим  прераде нафте у Рафинерији компаније порастао је за  21% и износи 1,  404 милиона тона. Производња нафте и гаса на лежиштима компаније за 4% је већа него претходне године. У I полугодишту 2013. године НИС је произвео 817,8 хиљада условних тона нафте.

Кредитне банкарске обавезе НИС-а према резултатима првог полугодишта 2013. године износе 423 милиона америчких долара.

Коментаришући резултате рада НИС-а за прво полугодиште 2013. године генерални директор компаније Кирил Кравченко је рекао: „Резултати првих шест месеци 2013. године потврђују да смо били у праву са својим крајње конзервативним прогнозама у вези са макроекономском ситуацијом и динамиком потрошње на кључним тржиштима Балканског региона. Међутим, захваљујући стабилном моделу бизниса и ефикасно организованим процесима управљања ми успевамо да одржимо темпо развоја и ниво програма капиталних инвестиција, као и да редовно извршавамо све пореске обавезе, што је у негативној економској ситуацији крајње важно за стабилност националне економије и социјалне сфере“.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.