Контакт

Претражи

“Јадран-Нафтагас“ представио прве резултате истраживања нафте и гаса на територији Републике Српске

Септембар 26, 2012

Поводом годишњице истраживања нафте и гаса на територији Републике Српске, у Бања Луци је одржана јавна презентација досадашњих резултата предузећа “Јадран Нафтагас” и најављено бушење прве истражне бушотине на овој територији.

Предузеће „Јадран-Нафтагас“ (заједничко предузеће НИС-а и руске компаније Зарубежњефт) и Министарство индустрије, енергетике и рударства РС потписали су пре тачно годину дана, 26. септембра 2011. године, Уговор о концесији за истраживање и коришћење угљоводоника (сирове нафте и гаса) на територији Републике Српске. Концесија је добијена на период од 28 година (три године за истраживања и 25 година за период експлоатације). Овим Уговором “Јадран Нафтагас” се обавезао да ће, на основу усвојене Студије економске оправданости, у истраживања и експлоатацију угљоводоника на територији Републике Српске инвестирати 229 милиона долара (планирана вредност инвестиција за истраживања износи 40,7 милиона долара, а за фазу експлоатације 188,3 милиона долара, ако се докажу резерве).

План геолошко истражних радова предвиђа извођење 350 км регионалних сеизмичких истраживања, 1.200 км детаљних 2D и 400 км2 3D сеизмичких испитивања уз израду већег броја пројеката и елабората. До сада је урађена реинтерпретација старих сеизмичких података, деконзервација и испитивање две старе бушотине које је потврдило постојање нафте и гаса у траговима, као и нова испитивања (Нови Град – Дoбoј (210 km), истражни простор Семберија (516 km), истражни простор Посавина (310 km), Бања Лука – Зворник (303 km), Мајевица (100 km)), а пројекат предвиђа и бушење више истражних бушотина. За период 2011-2012, инвестираће се близу 10 милиона евра у геолошко истражне радове.

2D и 3D сеизмичка испитивања представљају основну методу истраживања нафте и гаса. Циљ ових испитивања је да се генерално сагледа геолошка грађа и дефинише геолошки модел, односно издвоје најперспективније локације за будућа детаљна истраживања нафте и гаса.

Обрада до сада снимљених сеизмичких података урађена је у Научно технолошком центру НИС, а тренутно је у току интерпретација ових података. Циљ је да се до краја године, у сарадњи са стручњацима Гаспром њефта и Зарубежњефта дефинише локација за бушење прве истражне бушотине на територији Републике Српске. Почетак бушења се очекује у првом кварталу 2013. године, док ће резултат овог бушења дати смернице за даља истраживања нафте и гаса на овом подручју.

Истраживања нафте и гаса на територији Републике Српске врше се преко 100 година. Иако постоји одређени број бушотина са појавама нафте и гаса, откривених комерцијалних лежишта нафте још увек нема.

“Јадран-Нафтагас”, заједничко предузеће НИС-а (у већинском власништву Гаспром њефта), са 66 одсто удела у основном капиталу и „НефтегазИнКора“, са 34 одсто власничког удела, ћерке-фирме руске компаније “Зарубежњефт”, основано je 23. децембра 2010. године и бави се истраживањем и производњом угљоводоника на територији Републике Српске.

Предузеће „Јадран-Нафтагас“ поседује концесију за истраживање и коришћење угљоводоника (сирове нафте и гаса) на целој територији Републике Српске по основу Решења број: 04/1-012-2-1278/11 од 16.06.2011. године које је донела Влада Републике Српске и Уговора о концесији брoj 05.01/31/1114/11 закљученог дана 26.09.2011. између предузећа „Јадран-Нафтагас“ д.о.о. Бања Лука, као концесионара с једне стране и Владе Републике Српске – Министарства индустрије, енергетике и рударства, као концедента с друге стране.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.