Контакт

Претражи

Објављени подаци из неревидираног појединачног финансијског извештаја

Фебруар 10, 2012

НИС је објавио неревидиране финансијске резултате 2011. године, припремљене у складу са Законом о рачуноводству и ревизији који захтева да финансијски извештаји буду припремљени   складу са свим Meђународним стандардима финансијског извештавања (МСФИ) као и прописима издатим од стране Министарства финансија Републике Србије.

Нето добит компаније за 2011. годину износи 40,6 милијарди динара, што је за 146 одсто више од истог показатеља прошле године. Раст профитабилности пословања у првом реду везан је за повећање ефикасности основне делатности, смањење производних трошкова и расхода, као и повећање цене угљоводоника на светском тржишту.

Исти фактори били су основни разлог раста добити пре камата, пореза и амортизације (EBITDA). У 2011. години EBITDA НИС износила је 52,4 милијарде динара, премашивши прошлогодишње резултате за 62 одсто. Оперативни новчани ток (OCF) је, према резултатима 2011. године, повећан за 97 одсто, што је у поређењу са претходним периодом повећање за готово два пута. Показатељ OCF је у 2011. години износио 35 милијарди динара. На позитивну динамику овог показатеља пре свега је утицао раст обима производње нафте и гаса, као и ефикаснија наплата потраживања. Укупан обим капиталних улагања у 2011. години износио је 34,4 милијарде динара, што је за 75 одсто више од обима инвестиционог програма 2010. године.

У оквиру инвестиционог програма 2011. године из сопствених средстава НИС је уложио 13,9 милијарди динара, остало је програм модернизације који финансира већински власних ОАД «Гаспром њефт». купна задуженост према банкама (дуг према банкама и акредитиви) компаније на крају 2011. године износио је 458 милиона долара, што је за 186 милиона долара мање од нивоа с краја 2010. године. У 2011. години компанија је успела да за 24 одсто повећа обим производње домаће нафте и гаса на 1,5 милиона условних тона. До повећања обима производње дошло је пре свега захваљујући резултатима програма реактивације старих бушотина, капиталним ремонту, примени нових, ефикаснијих метода производње.

Обим прераде нафте нижи је од прошлогодишњег за 17 одсто и износи 2,4 милиона тона. Смањење обима прераде условљено је чињеницом да је 2011. због припреме рафинеријског комплекса (МНСDHT) за пуштање у рад, НИС обављао ремонтне радове на кључним постројењима погона у Панчеву. Важно је напоменути да се смањење обима прераде у Рафинерији нафте Панчево није одразило на стабилност снабдевања тржишта Србије нафтним дериватима. Обим продаје нафтних деривата у 2011. смањен је за 7 одсто и изоси 2,4 милиона тона. Разлог смањења обима продаје је економска криза, пад куповне моћи становништва што је изазвало укупно смањење тржишта. Ипак, треба истаћи да се пад продаје није одразио на удео НИС-а у укупном обиму српског тржишта нафтних деривата.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.