Контакт

Претражи

Резултати пословања НИС групе за првих 9 месеци 2019. године

Новембар 8, 2019

НИС инвестирао 29 милијарди динара, раст од шест одсто у поређењу са прошлом годином

НИС је у првих девет месеци ове године наставио тренд увећања инвестиција у свој развој, па је у периоду од јануара до септембра уложено укупно 29 милијарди динара. Реч је о инвестицијама већим за 6 одсто у поређењу са истим периодом прошле године, чиме НИС наставља да реализује стратегију свог развоја улажући у стратешке пројекте и модернизацију свог пословања. Највише је инвестирано у пројекте из области истраживања и производње нафте и гаса, као и у Дубоку прераду, кључни пројекат друге фазе модернизације Рафинерије нафте у Панчеву.

У поређењу са првих шест месеци ове године, НИС je у трећем кварталу унапредио финансијске резултате. Тако, у периоду јул-септембар нето добит износи 7,5 милијарди динара, што представља снажан раст овог показатеља у поређењу са првим полугодиштем, када је нето добит била 3,2 милијарде динара. Укупно, остварена нето добит за првих девет месеци 2019. године износи 10,7 милијарди динара. Показатељ EBITDA (добит пре плаћања камата, пореза на добит и амортизације) износи 31,2 милијарде динара.

НИС је такође наставио са вишегодишњом праксом исплате дивиденди акционарима у износу од 25 одсто прошлогодишње нето добити па је тако на име дивиденде ове године исплаћено 6,5 милијарди динара. У истом периоду, обавезе НИС групе по основу пореза и других јавних прихода износе 136,6 милијарди динара.

Када је реч о оперативним показатељима, производња нафте и гаса у првих девет месеци 2019. године износила је 965 хиљада условних тона нафте и гаса. У истом периоду, прерађено је 2,3 милиона тона сирове нафте и полупроизвода, док је укупан обим промета био 2,6 милиона тона. У девет месеци 2019. године НИС је забележио раст обима малопродаје на домаћем тржишту од 5 одсто у односу на исти период прошле године, као и раст обима продаје у иноактивама од 17 одсто у поређењу са девет месеци 2018. године. У јулу је остварен рекордан обим производње битумена (56.435 тона) у последњих 10 година.

НИС је наставио и са даљом модернизацијом малопродајне мреже. На аутопуту Београд-Нови Сад пуштена је у рад модерна GAZPROM бензинска станица „Стари Бановци“, једна од најсавременијих бензинских станица у мрежи GAZPROM на глобалном тржишту. Такође, НИС је у септембру у Елемиру пустио у рад најсавременији тренинг центар у региону за обуку запослених у области истраживања и производње нафте и гаса чиме је остао доследан у напорима за даље унапређење услова за усавршавање запослених у нафтној индустрији.

У фокусу НИС групе било је и даље унапређење показатеља у области безбедности на раду па је тако Индикатор повреда са изгубљеним данима (показатељ LTIF) смањен 18 одсто у односу на исти период прошле године.

„У години када обележавамо 10 година од доласка Гаспром њефта за већинског акционара, ми настављамо са инвестицијама у капиталне пројекте који ће обезбедити сигурну будућност наше компаније. НИС послује на веома захтевном и конкурентном регионалном тржишту, али и у таквим условима, реализацијом наше стратегије развоја, остајемо поуздан партнер како нашим акционарима, тако и целокупној заједници у којој послујемо“, изјавио je Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-a.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.