Контакт

Претражи

НИС представио Извештај о одрживом развоју за 2015. годину

Јун 30, 2016

Компанија НИС представила је данас Извештај о одрживом развоју за 2015. годину, који је у складу са стандардима водеће организације у свету у области одрживог пословања Global Reporting Initiative (GRI).

Према овим правилима, Извештај НИС-а је усклађен са G4 стандардима, односно смерницама за извештавање о одрживости за Сектор нафте и гаса.

Осим што је прва компанија у Србији која је објавила верификован Извештај о одрживом развоју, НИС је у току 2015. године наставио да унапређује транспарентност извештавања у овој области, па је број индикатора повећан са 69 на 80.

Извештај је верификовала независна ревизорска кућа Ernst&Young у Србији и традиционално је представљен на дијалогу заинтересованих страна где су поред Кирила Кравченка, генералног директора НИС-а, учествовали и Стивен Фиш, партнер у ревизорској кући Ernst&Young, Ирена Солoрано, стална представница Програма Уједињених нација за развој у Србији (УНДП) и Ана Трбовић, професорка на Факултету за економију, финансије и администрацију (ФЕФА) у Београду.

Акценат у Извештају о одрживом развоју за 2015. годину је на ономе што је НИС учинио у спровођењу HSE политике, односно у области здравља и безбедности на раду и заштите животне средине. НИС је уједно и 2016. годину прогласио годином HSE-а у компанији, показујући да су питања из те области апсолутни приоритет у пословању.

Управо зато је, након уводне дискусије, одржан панел на тему „Година безбедности (HSE) у НИС-у и активности на пољу безбедности запослених и заштите животне средине“ на којем су учествовали представници НИС-а, државних институција и највећих компанија у Србији.

Извештај о одрживом развоју НИС-а садржи информације о важним аспектима пословања и достигнућима које је НИС, као друштвено одговорна компанија, остварио у претходној години, а која су усмерена на унапређење живота у заједници кроз остварење економског, културног и социјалног раста. Посвећени примени највиших стандарда у извештавању, полазна основа за припрему НИС-овог Извештаја је и ове године била Матрица материјалности, која представља упоредни преглед кључних тема за пословање из угла компаније, као и заинтересованих страна.

Кирил Кравченко, генерални директор НИС-а истакао је да је одрживи развој стратешко опредељење НИС-а. „Сигурни смо да ћемо даље напредовати и задржати лидерску позицију у региону и када је упитању однос према одрживом развоју који се заснива на четири стуба- економском развоју, људским ресурсима, одоговорности према заједници и заштити животне средине. Упех компаније се мери њеним финансијским резултатима, али данас у великој мери зависи и од транспарентности пословања и дијалога са јавношћу. Зато је битно што је НИС као компанија са више од два милиона акционара максимално отворен и негује дијалог са свим заинтересованим странама. Трудићемо се да помогнемо и другим партенерима са којима радимо да се укључе у овај процес отварања према друштву“, нагласио је Кравченко.

Ирена Солорано, стална представница Програма Уједињених нација за развој у Србији честитала је НИС-у на извештају који показује шта једна велика компанија може да учини не само да подржи друштво, већ и да подржи будућност свог окружења. „Оно што НИС ради по овом питању је и добар осећај за бизнис јер показује да је реч о компанији која има дугорочну визију и настоји да очува ресурсе које користи. То показује стабилност компаније и то је учињено кроз промишљање и на одржив начин. Што се тиче УНДП, ми радимо са приватним сектором широм света, па и овде у Србији, и видимо да полако све више компанија следи пример НИС-а зато што брига за окружење и подршка и брига за своје запослене показује добар осећај за бизнис, додала је Солорано.

Професорка факултета ФЕФА Ана Трбовић објасила је да је НИС донео храбру одлуку представљањем извештаја о одрживом развоју по највишим међународним стандардима, јер се на тај начин са другима дели слика пословања компаније. „У извештају се наводи како је НИС организован, у шта планира да улаже, али једино на тај начин када послујете одговорно можете очекивати успех на дуге стазе“, рекла је Трбовић. Она је навела да мало компанија у Србији улаже у развој образовања кадрова као НИС и додала да НИС улаже и у обуку добављача што је добра међународна пракса.

Директор компаније Ernst & Young у Србији Стивен Фиш је истакао да само 11 компанија у Србији ради извештаје о одрживом развоју, а четири примењују међународне стандарде и међународну ревизију, што је, како је оценио, мали број. „Стандарди су важни због поређења копанија и конкурентности“, нагласио је Фиш, и додао да ће многе комапније сада узимати НИС као модел у извештавању.

НИС je свој први верификовани Извештај о одрживом развоју објавио 2011. године и од тада поштује GRI смернице којe су општеприхваћени оквир за извештавање о економском, еколошком и друштвеном учинку организације.

Комплетан Извештај о одрживом развоју за 2015. годину компаније НИС може преузети на сајту компаније.

Више информација о стандардима у корпоративном извештавању налази се на интернет адреси: www.globalreporting.org

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.