Контакт

Претражи

НИС објавио финансијске и производне резултате за првих шест месеци 2012. године

Јули 30, 2012

НИС је и у првих шест месеци 2012. године наставио позитиван тренд пословања упркос неповољним околностима, не само у Републици Србији, већ и на глобалном нивоу. За првих шест месеци остварена је нето добит од 22 милијардe динара, што је на приближно истом нивоу као нето добит остварена у истом периоду прошле године. Овакав резултат условљен је првенствено повећањем ефикасности пословања и смањењем трошкова у свим сегментима бизниса. Главни фактор који негативно утиче на финансијски резултат компаније је слабљење домаће валуте. Губитак компаније због негативних курсних разлика за првих шест месеци 2012. године износи скоро 10 милијарди динара.

Вредност инвестиција НИС-а у првој половини 2012. износи 17,2 милијарде динара, што је раст од 76 одсто у односу на исти период прошле године. Највећа улагања реализована су за реконструкцију и модернизацију Рафинерије нафте у Панчеву и еколошке пројекте – 9,46 милијарди динара, инвестиције у истраживање и производњу износиле су 4,3 милијарде динара, а у развој малопродајне мреже уложено је 2,25 милијарди динара.

У односу на првих шест месеци прошле године, производња домаће нафте и гаса већа је за 13 одсто и износи 826 хиљада условних тона, на шта је у великој мери утицала примена савремених геолошко – техничких мера. Обим прераде је смањен за 5 одсто услед планираног ремонта Рафинерије нафте у Панчеву у склопу припрема за пуштање у рад постројења за благи хидрокрекинг и хидродораду (MHC/DHT). Укупан промет је такође смањен за 6 одсто што је мање од пада укупне потрошње нафтних деривата у Србији (-12 одсто) настале услед лоше економске ситуације, општег пада привредних активности и смањене куповне моћи становништва. У овако тешким условима НИС је успео да повећа свој тржишни удео. Важно је напоменути да је обим малопродаје порастао за 7 одсто у поређењу са истим периодом прошле године, што је последица повећања ефикасности рада прометне мреже компаније, затварања нерентабилних бензинских станица, као и побољшање нивоа услуга на бензинским станицама.

Осим нето добити, НИС је остварио добар резултат и у погледу других финансијских показатеља. EBITDA за првих шест месеци 2012. године је већа за готово 80 одсто у односу на исти период прошле године и износи 36,8 милијарди динара. Оперативни новчани ток (ОCF) повећан је за 52 одсто.

Укупна задуженост према банкама смањена је за 92 милиона америчких долара,у односу на крај 2011. године. Значајно је и да је последња транша зајма у оквиру обавеза Гаспром њефта из Купопродајног уговора реализована у априлу ове године, тако да су услови Уговора испуњени два месеца пре рока.

Осим свих неповољних економских фактора, битан утицај на пословањe компаније имале су осцилације цене нафте на светским робним берзама. Од почетка 2012. године цена нафте стално пада, што је свакако створило негативан утицај и на цене нафтних деривата.

Генерални директор НИС Кирил Кравченко је изјавио: “За резултате другог квартала можемо рећи да су оптимистични: успели смо да наставимо позитивне трендове за добит, у потпуности је реализован планирани инвестициони програм, и то упркос све лошијој макроекономској ситуацији, како у региону, тако и у Србији. Свесни смо да ће притисак спољних фактора имати велики утицај на резултате 2012. године, тако да ћемо морати доста да се потрудимо, а да при том не очекујемо превише.”

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.