НИС Група је један од највећих вертикално интегрисаних енергетских система у југоисточној Европи, чији је највреднији ресурс тим од око 13.5001 запослених. Седиште НИС-а и главне активе налазе се у Републици Србији, док су представништва и зависна друштва отворена у још неколико земаља света, пре свега у суседним државама. Основне делатности НИС Групе су истраживање, производња и прерада нафте и природног гаса, промет широког асортимана нафтних и гасних деривата, као и реализација пројеката у области енергетике и петрохемије.
Циљ НИС-а је да у изазовним макроекономским околностима обезбеди нове вредности за своје акционаре, запослене и заједницу, као и да пружи свој допринос енергетској стабилности на тржиштима на којима послује. Портфолио пројеката НИС-а узима у обзир приоритет енергетске транзиције у Србији, те компанија реализује пројекте који, између осталог, доприносе остварењу циљева смањења емисије угљеника на нивоу Париског споразума.
Поред пословних активности, НИС континуирано реализује и бројне друштвено одговорне пројекте који доприносе развоју и унапређењу квалитета живота грађана. Активности у овој области посебно су усмерене на младе људе, као носиоце будућег развоја.
НИС Група је посвећена унапређењу заштите животне средине и значајна средства издваја за реализацију еколошких пројеката и пројеката који доприносе заштити животне средине. У области безбедности на раду циљ НИС-а су радни процеси без повреда и штетних утицаја на животну средину.
Пословне активности НИС Групе организоване су у оквиру матичног друштва НИС а.д. Нови Сад кроз Блок „Истраживање и производњаˮ2 и „Downstreamˮ3 , а подршку им пружа девет функција унутар матичног Друштва:
- Функција за финансије, економику, планирање и рачуноводство,
- Функција за стратегију и инвестиције,
- Функција за набавку,
- Функција за организациона питања,
- Функција за HSE,
- Функција за правна и корпоративна питања,
- Функција за корпоративну заштиту,
- Функција за односе са државним органима и корпоративне комуникације,
- Функција за интерну ревизију, ризике и интерне контроле.
Блок „Истраживање и производњаˮ
Истраживање и производња
НИС је једина компанија у Србији која се бави истраживањем и производњом нафте и гаса. У овој бизнис области, НИС континуирано спроводи активности које обухватају оперативну подршку производњи, управљање резервама нафте и гаса, управљање разрадом лежишта нафте и гаса, као и велике пројекте у области истраживања и производње.
Већина нафтних и гасних поља НИС-а је у Србији, док компанија истражне радове изводи и у Румунији и Босни и Херцеговини. Најстарија инострана концесија НИС-а је у Анголи, где производња траје од 1985. године.
У оквиру Блока „Истраживање и производњаˮ у Елемиру код Зрењанина послују погон за припрему природног гаса, производњу ТНГ-а и газолина и уклањање CO2, као и аминско постројење за пречишћавање природног гаса, у ком се примењује HiPACT технологија (High Pressure Acidgas Capture Technology). Начин прераде гаса у овом постројењу је такав да спречава испуштање угљен-диоксида у атмосферу, па се поред бизнис-ефеката остварују и значајне еколошке користи. У 2023. години Рафинерија гаса у Елемиру обележила је 60 година постојања.
Такође, НИС је у Елемиру отворио савремени Тренинг центар за обуку радника у нафтној индустрији. У питању је јединствени комплекс са модерном опремом у коме се обука изводи у реалним условима, са могућношћу симулације свих задатака са којима се нафташи сусрећу у процесу производње, припреме и отпреме нафте и гаса.
У области Истраживања и производње научно-технолошку подршку НИС Групи пружа зависно друштво Научно-технолошки центар НТЦ НИС ‒ Нафтагас д.о.о. Нови Сад.
Сервиси
НИС поседује сопствене сервисне капацитете, који задовољавају потребе Групе и пружају услуге трећим лицима преко друштва Нафтагас – Нафтни сервиси д.о.о. Нови Сад. Сервиси пружају услуге у области истраживања и производње нафте и гаса путем геофизичких испитивања, израде, опремања и ремонта бушотина, као и спровођења специјалних операција и мерења на бушотинама. Ови сервисни капацитети пружају и услуге одржавања средстава за рад, изградње и одржавања нафтно-гасних система и објеката. У овом сегменту пословања, циљ је јачање присуства на међународном тржишту. Управо из тог разлога, приоритет је модернизација опреме, обезбеђивање што бољег квалитета пружених услуга, повећање техничко-технолошке ефикасности и раст упослености у НИС-у и другим компанијама.
Downstream
„Downstream” чине Блок „Прерадаˮ, Блок „Прометˮ, Блок „Енергетикаˮ и област Петрохемије.
Прерада
У 2023. години обележено је 55 година од почетка производње у Рафинерији нафте Панчево.
Ова фабрика данас је једно од најмодернијих и еколошки најразвијенијих прерађивачких постројења у региону, са максималним пројектованим капацитетом од 4,8 милиона тона годишње. У модернизацију Рафинерије је од 2009. године инвестирано више од 800 милиона евра, од чега су значајна средства издвојена за пројекте заштите животне средине. Рафинерија нафте Панчево производи: моторна горива euro-5 стандарда, авио-гориво, течни нафтни гас, нафтни кокс, уље за ложење, битумене, пропилен, аромате, примарни бензин за пиролизу и друге нафтне деривате (сумпор и други угљоводоници).
Постројење за дубоку прераду са технологијом одложеног коксовања пуштено је у рад 2020. године. Овај пројекат, вредан више од 300 милиона евра, омогућава НИС-у повећану производњу највреднијих горива – дизела, бензина и течног нафтног гаса, као и почетак домаће производње нафтног кокса. НИС континуирано наставља са модернизацијом Рафинерије нафте Панчево, а 2021. године започет је капитални пројекат нове фазе реконструкције FCC (постројења каталитичког крекинга) и изградњa новог постројења за производњу ETBE (високооктанске компоненте бензина). Поред тога, у Рафинерији се континуално спроводе активности на проналажењу додатних мера за повећање ефикасности и смањењe трошкова, као и пројекти дигитализације.
У 2023. години приоритет Блока „Прерадаˮ била је континуирана производња нафтних деривата како би се допринело уредном снабдевању тржишта у изазовним околностима.
Промет
У Србији и земљама региона НИС управља мрежом са више од 400 бензинских станица, од којих је више од 80 ван граница Србије. Малопродајна мрежа НИС највећа је на домаћем тржишту, а Друштво пословање у овој области развија и у суседним државама – Босни и Херцеговини, Бугарској и Румунији.
НИС на тржишту наступа са два малопродајна бренда: NIS Petrol и GAZPROM (премијум бренд у овом сегменту) и бензинске станице НИС Групе синоним су за квалитетну понуду горива и додатног асортимана, као и за савремене услуге које излазе у сусрет потребама потрошача. НИС континуирано улаже у развој своје малопродајне мреже, и у унапређење квалитета робе и услуга. У оквиру овог циља у 2023. години, једна oд 10 ССГ које су реконструисане и изграђене, је и бензинска станица „Соколићи 2”, други малопродајни објекат НИС-а на ауто-путу „Милош Велики” чиме компанија доприноси развоју путне инфраструктуре у Републици Србији. Један од приоритета су и дигитални пројекти чиме се потрошачима омогућују сервиси у складу са савременим трендовима, попут плаћања за гориво без одласка на платно место, дигитализација програма лојалности, и тако даље.
Структура промета НИС-а, поред малопродаје готових нафтних деривата, течног нафтног гаса и низа пратећих производа, обухвата и извозне и домаће велепродајне испоруке, гаса и нафтних деривата. Уз то, НИС развија снабдевање авио-горивом и снабдевање пловних објеката горивом и промет битумена као посебне пословне правце.
Све врсте горива пролазе строгу и редовну лабораторијску контролу и одговарају највишим домаћим и међународним стандардима.
Eнергетика
Ова делатност обухвата производњу електричне и топлотне енергије из конвенционалних и обновљивих извора енергије, централизовано управљање портфолијом природног гаса за цео НИС (производњу и продају компримованог природног гаса, продају природног гаса), трговину електричном енергијом, развој и увођење стратешки важних енергетских пројеката, као и развој и имплементацију пројеката за повећање енергетске ефикасности.
Основни фокус Блока „Енергетикаˮ је ширење обима посла у области производње и трговине електричном енергијом, управљање енергетским ресурсима Друштва, укључујући ТЕ-ТО Панчево, као и унапређење енергетске ефикасности и поузданости у оквиру НИС Групе. Задатак Блока „Енергетикаˮ је, између осталог, убрзање енергетске транзиције НИС-а и процеса декарбонизације.
Савремена комбинована гасно-парна термоелектрана-топлана Панчево (ТЕ-ТО Панчево) на природни гас је почела са радом 2022. године. Произведена електрична енергија из ТЕ-ТО Панчево се такође испоручује у преносни електроенергетски систем Србије, чиме НИС доприноси енергетској стабилности Републике Србије. Главна предност ТЕ-ТО Панчево је што се из природног гаса као еколошки прихватљивијег горива истовремено производе топлотна енергија у облику процесне паре за потребе Рафинерије нафте Панчево и електрична енергија за тржиште Србије.
Од 2013. године на нафтним и гасним пољима на осам локација у Србији НИС је пустио у рад мале електранe инсталисане електричне снаге 14 MWe. Еколошка предност ових постројења је у производњи електричне и топлотне енергије из гаса који раније није био искоришћен због лошег квалитета, велике количине угљен-диоксида и азота или није могао бити испоручен потрошачима због непостојања гасне инфраструктуре. Произведена топлотна и електрична енергија се користе за потребе НИС-а, али се електрична енергија продаје и на тржишту. Такође, производња електричне енергије обавља се и на гасном пољу Жомбољ у Румунији, при чему се електрична енергија продаје на локалном тржишту.
У 2022. години се започело са изградњом соларних фотонапонских електрана (ФНЕ) на бензинским станицама НИС-а. Закључно са децембром 2023. године завршена је изградња на 45 ССГ, од чега су 25 пуштене у рад. У 2024. години биће настављена изградња ФНЕ и на другим објектима НИС-а.