Контакт

Претражи

НИС почео изградњу постројења за дубоку прераду

Октобар 24, 2017

У Рафинерији нафте Панчево свечано je обележен почетак изградње постројења за дубоку прераду са технологијом одложеног коксовања, кључне инвестиције друге фазе модернизације Рафинерије.

Свечаном догађају присуствовали су Александар Вучић, председник Републике Србије, Игор Мировић, председник Покрајинске Владе, Александар Антић, министар рударства и енергетике Србије, Александар Чепурин, амбасадор Руске Федерације у Србији, Александар Дјуков, председник Управног одбора „Гаспром њефта“, Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, чланови Владе Републике Србије, представници локалне самоуправе града Панчева и бројне званице.

У пројекат „Дубока прерада“ биће уложено више од 300 милиона евра, што је једна од највећих инвестиција у Србији у наредних неколико година. Завршетак радова на изградњи постројења планиран је за трећи квартал 2019. године и његовом изградњом прерађивачки комплекс НИС-а биће међу најмодернијим у Европи. Главни пројектант и компанија која управља изградњом је међународна компанија CB&I.

Пројектом „Дубока прерада“, НИС наставља тренд непрестане модернизације својих постројења и радних процеса како би тржишту обезбедио понуду најквалитетнијих горива. Нова постројења омогућиће оптимално искоришћење капацитета Рафинерије нафте у Панчеву и повећање ефикасности прераде до 99,2 одсто са садашњих 86 процената. То ће значити повећану производњу висококвалитетног бензина и дизела, као и почетак производње кокса, производа који је до сада увожен у нашу земљу. Тиме ће НИС уједно наставити да унапређује енергетску стабилност Републике Србије.

Реализацијом овог пројекта НИС такође наставља са улагањима у унапређење заштите животне средине јер ће се почетком рада „Дубоке прераде“ стећи услови за престанак производње мазута са високим садржајем сумпора. То ће уједно омогућити да Србија испуни своје међународне обавезе у смислу ограничавања коришћења горива која имају висок садржај сумпора.

Поводом свечаног догађаја у Рафинерији нафте Панчево, Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а је изјавио: „Реализација пројекта Дубока прерада са технологијом одложеног коксовања нова је прекретница у развоју НИС-а и значајан корак у даљој модернизацији Рафинерије нафте у Панчеву. Овај пројекат значајан је и за цео нафтни сектор у Србији. Развој прерађивачких капацитета и имплементација модерних технологија осигураће да НИС остане лидер на веома захтевном и конкурентном регионалном тржишту нафтних деривата. Уверен сам да ћемо, захваљујући успешној сарадњи два кључна акционара, ‘Гаспром њефта’ и Владе Републике Србије, наставити са развојем НИС-а и бити пример другима како по ефикасности пословања, тако и по уважавању принципа одрживог развоја“.

Инвестиција у пројекат „Дубока прерада“ представља наставак развоја Рафинерије нафте Панчево. Прва фаза модернизације Рафинерије подразумевала је изградњу нових постројења и реконструкцију постојећих. Кључни пројекат те етапе развоја прерађивачких капацитета НИС-а била је изградња комплекса за благи хидрокрекинг и хидрообраду (MHC/DHT), који представља процес секундарне прераде сирове нафте. Почетак рада овог комплекса у 2012. години омогућио је домаћу производњу горива Евро 5 стандарда. У прву фазу модернизације Рафинерије нафте у Панчеву било је уложено више од 540 милиона евра.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.