Контакт

Претражи

НИС објављује ревидиране податке консолидованог финансијског извештаја за 2014. годину

Март 5, 2015

На финансијски резултат компаније негативан утицај имали су крајње неповољни макроекономски услови који су се формирали на светском тржишту угљоводоника у другој половини 2014.

Ипак, захваљујући реализацији програма повећања ефикасности бизнис-процеса у основним сегментима пословања, НИС је успео да минимизује пад показатеља EBITDA на 8% до нивоа од 63,4 милијарде динара, упркос наглом паду светских цена нафте и нафтних деривата. Позитиван утицај програма повећања ефикасности и смањења основних трошкова и издатака на финансијски резултат износио је 8,3 милијарди динара.

Значајан пад цена угљодовоничких сировина, као и јачање курса основних светских валута према српском динару, довео је до пада профита групе компанија НИС за 42% у поређењу с нивоом прошле године. Чист профит НИС према резултатима периода извештавања износио је 27,8 милијарди динара. Компанија оцењује да је фактор утицаја негативних курсних разлика на финансијски резултат износио 13,2 милијарде динара.

Обим директних и индиректних пореских обавеза НИС у 2014. години износио је 136,2 милијарди динара, што је за 13% више од обима прошле године. На повећање пореског оптерећења утицали су пре свега спољашњи фактори раста акциза на нафтне деривате и увођење додатних такси на формирање резерви.

Упркос даљем паду основних тржишта деривата Балканског региона, који је у 2014. години појачан и због последица поплава у Србији, Бугарској, Босни и Херцеговини, компанија је очувала обим продаје нафтних деривата на нивоу од 3 млн тона, што одговара обиму прошле године. При том је удео моторних горива у палети продаје повећан на 58%. Обим дневног промета горива на једној БС премијум мреже Gazprom у Србији достигао је 7,1 тону, што је извело мрежу на прво место по том показатељу на домаћем тржишту.

Према резултатима 2014. године обим прераде у Рафинерији компаније износио је 3,1 милиона тона, што је незнатно више од нивоа прошле године. Значајно су повећани основни показатељи ефикасности нафтнопређивачког комплекса – индекси енергетске ефикасности, запослених и оперативне спремности. По тим показатељима компанија се приближила нивоу основних рафинерија централне и јужне Европе.

Захваљујући реализацији пројеката у области геолошких истраживања и дефинисања геолошког модела Панонског басена компанија је повећала резерве угљоводоника за 9% у поређењу с нивоом прошле године. Обим производње нафте и гаса у Србији износио је 1,59 милиона условних тона, што је за 3% ниже од прошле године. Пад обима производње је пре свега изазван смањењем инвестиционог програма.

Капитална улагања НИС у 2014. години износила су 39,4 милијарди динара, што је за 29% ниже од показатеља прошле године. Компанија је била принуђена да смањи обим инвестиционог програма због неплаћања дугова највећих државних дужника и неповољне ситуације на светским нафтним берзама.

Коментаришући резултате рада НИС у 2014. години, генерални директор Кирил Кравченко је изјавио: „У суштини, данас смо се суочили са кризом коју смо већ преживљавали 2008. године. Ипак, текућа ситуација је сложенија, пре свега због рекордно ниских цена нафте, конкуренције и растућих технолошких потреба. НИС стабилно пролази овај турбулентни период. Ми смо окренути сталном повећању ефикасности бизниса, повећавамо резерве угљоводоника, имамо ресурсе неопходне за реализацију важних инвестиционих пројеката. Све је то изгледало немогуће у 2008. години. Важно је да на том путу ми наилазимо на разумевање од стране Владе Републике Србије. У 2014. години био је потписан Меморандум који регулише механизам враћања дугова највећих дужника компаније. Надам се да ћемо у 2015. години приступити његовој реализацији“.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.