Контакт

Претражи

НИС објављује ревидиране консолидоване податке финансијског извештаја за 2013. годину

Фебруар 18, 2014

НИС објављује ревидиране податке консолидованог финансијског извештаја о резултатима рада компаније у 2013. години, припремљене у складу с међународним стандардима књиговодственог извештавања.

Нето добит компаније у 2013. години износи 48,4 милијарди динара, док EBITDA (приход пре плаћања камата, пореза на добит и амортизације) компаније износи 68,8 милијарди динара, што је 5 одсто више него у 2012. години.

На финансијски резултат компаније у 2013. години су негативно утицали пад цена угљоводоничних сировина (нафте и природног гаса), раст пореског оптерећења као и смањење обима домаћег тржишта горива. Тако је у циљу одржавања профитабилности компанија наставила рад на повећању ефикасности бизнис процеса и увећању обима прераде нафте и продаје нафтних деривата.

Према резултатима у 2013. години обим пореских уплата НИС-а у буџет Србије је износио 120,6 милијарди динара, што је 30 одсто више у односу на прошлу годину. Пореске уплате НИС-а чине око 14 одсто приходног дела буџета Републике Србије.

Упркос негативним макроекономским факторима, стабилност основних финансијско-оперативних показатеља омогућила је компанији да у 2013. години реализује рекордни инвестициони програм, у обиму од 57 милијарди динара, што је шест одсто више од износа капиталних улагања у 2012. години. Основни правци инвестиционог програма 2013. године су били повећање ефикасности процеса производње угљоводоника путем увођења нових технолошких решења, развој пројеката у области рационалног коришћења гасних ресурса и енергетске ефикасности, наставак модернизације прерађивачког комплекса и малопродајне мреже.

У 2013. години је производња угљоводоника НИС-а износила 1,697 тона нафтног еквивалента што за два одсто премашује исти показатељ од прошле године. Према резултатима из 2013. године, темпо раста ресурсне базе је већи од раста обима производње. Обим прерађене нафте (укључујући полупроизводе) је износио 3,066 милиона тона, односно 36 одсто више него у 2012. години.

Продаја нафтних деривата НИС-а (укључујући извозне испоруке) у 2013. години износила је 3,079 милиона тона, што је 29 одсто више од показатеља у 2012. Години. Раст малопродаје је износио 13 одсто, док је велепродаја повећана за 19 одсто. Основни покретачи повећања обима продаје били су побољшање квалитета произведених нафтних деривата и увођење нових горива у производну линију компаније. Посебну пажњу у 2013. години компанија је посветила развоју клијентских маркетиншких програма и повећању лојалности потрошача.

„Прошла година је била веома сложена за компанију. Задовољни смо што смо упркос нестабилној макроекономској ситуацији и повећаном обиму пореских обавеза очували профитабилност и реализовали инвестициони програм у пуном обиму. Током прошле године смо били фокусирани на повећање сопствене ефикасности и увођење нових технологија. Захваљујући завршетку модернизације Рафинерије Панчево ефикасност рада наше прераде повећана је више од два пута. Година 2014. ће бити још сложенија. Пред нама су задаци везани за реализацију нових пројеката, што ће бити компликовано, имајући у виду наставак кризних трендова у регионалној економији и проблем слабе платежне моћи великих потрошача наших деривата“, рекао је Кирил Кравченко, генерални директор НИС-а.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.