Контакт

Претражи

НИС објављује ревидиране консолидоване финансијске извештаје за 2015. годину

Фебруар 24, 2016

Компанија је 2015. годину завршила као профитабилна.

Нето добит НИС-а је износила 14,6 милијарди динара и на њу су у највећој мери утицали пад цена нафте на светском тржишту од готово 50% и негативни утицај курсних разлика које су у 2015. износиле 8,1 милијарду динара. Показатељ EBITDA износио је 46,5 милијарди динара. Иако су финансијски показатељи нижи него 2014. године, они су знатно виши од планираних за 2015, узимајући у обзир пад цена сирове нафте.

Одржању профитабилности у изузетно сложеним условима за пословање у највећој мери је допринело континуирано спровођење програма оперативне ефикасности. Остварени економски ефекат (и на EBITDA и на новчани ток) мера за повећање ефикасности пословања у 2015. години износио је 13,3 милијарде динара.

Захваљујући томе, НИС је успео да одржи планирани ниво инвестиција и у току 2015. године у развој компаније je уложено 30,3 милијардe динара. Реч је о износу двоструко вишем од остварене годишње нето добити компаније, чиме је НИС остао у врху највећих инвеститора у Србији.

Укупан износ обрачунатих обавеза по основу пореза и других јавних прихода у 2015. години износио је 151,9 милијарди динара, односно 12 одсто више него пре годину дана. Такође, трећу годину заредом, НИС је у 2015. години исплатио акционарима дивиденде у укупном износу од 7,6 милијарди динара, што је 25 одсто нето добити компаније из 2014. године.

Што се тиче оперативних показатеља пословања, НИС је у области истраживања и производње повећао резерве угљоводоника за 8 одсто у поређењу са прошлом годином. Обим прераде нафте и дораде полупроизвода повећан је за 6 одсто у односу на исти период 2014. године и настављена је модернизација прерађивачких капацитета, првенствено кроз активности у оквиру реализације пројекта «Дубока прерада».

У домену енергетике, основана је компанија ТЕТО Панчево са циљем изградње термоелектране–топлане капацитета 140 MW у Панчеву, завршена је изградња малих електрана Велебит 3 и Сираково 2 и компанија тренутно има 13 малих електрана на нафтним и гасним пољима у Србији, укупног капацитета 11,6 MW. Такође, започета је малопродаја компримованог природног гаса.

Успех је забележен и у продаји, где је укупан промет нафтних деривата повећан за 5 одсто у односу на 2014. годину и НИС је повећао учешће на малопродајном тржишту нафтних деривата у Србији за 1 одсто. Компанија је наставила са модернизацијом малопродајне мреже и са увођењем нових производа и услуга за потрошаче, попут стооктанског бензина G-Drive 100.

Поводом објављивања резултата рада НИС-а у 2015. години, генерални директор Кирил Кравченко је изјавио:„Протекла година је била тешка не само за НИС, већ и за цео нафтно-гасни сектор у свету и поносан сам што смо успели да задржимо профитабилност. Наш одговор на кризу су били тимски рад, смањење трошкова и оперативна ефикасност у свим сегментима пословања, који су дали очекиване резултате због чега и даље остају наш главни циљ. Такође, запослени у НИС-у су сопственом иновативношћу допринели повећању ефикасности кроз програм „Ја имам идеју“. Ипак, свесни смо да ће услови за пословање у 2016. години бити знатно сложенији него претходне, пре свега због ниске цене сирове нафте на светском тржишту и колебања курса валута. Пред нама су тешка времена због чега морамо остати фокусирани до краја и уложити много напора на одржање профитабилности компаније“.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.