Контакт

Претражи

Финансијски резултати НИС-а за 2012. годину

Фебруар 11, 2013

На основу појединачних и неревидираних финансијских извештаја за 2012. годину, НИС је остварио нето добит од 49,5 милијарди динара што је годишњи раст од 22 одсто. Раст профита је резултат ефикаснијег пословања и смањења трошкова, као и раста удела на домаћем тржишту нафте и нафтних деривата.

EBITDA за 2012. годину износи 66,5 милијарди динара, што је 27 одсто више у односу на исти период 2011. године. На раст EBITDA су, поред повећања ефикасности пословања, утицали и реализација ранијих улагања у обнову ресурсне базе и раст производње домаће нафте и гаса.

НИС је остао појединачно највећи порески давалац у земљи. Износ обрачунатих пореза, накнада и осталих фискалних обавеза НИС-а за 2012. је 91,4 милијарде динара, што је 8 одсто више од износа уплаћеног у исту сврху током 2011. године.

Прошла година је за НИС била у знаку увођења савремених технологија у све видове пословања и ширења малопродајне мреже у земљи и региону. Укупне инвестиције на нивоу НИС групе (НИС и новооснована зависна друштва) у прошлој години су достигле рекордни ниво од 50,8 милијарди динара, или 48 одсто више него у 2011. години. Компанија је највише новца, 20,4 милијарде динара, уложила у еколошке пројекте и довршетак модернизације Рафинерије нафте Панчево (постројење за хидрокрекинг и хидрообраду MHC/DHT, изградњу постројења за водоник и за регенерацију истрошене сумпорне киселине, реконструкцију пристаништа у Панчеву, аутоматизацију прераде, као и реконструкцију и изградњу ТНГ парка). Још 13,2 милијарде динара је уложено у развој малопродајне мреже. Комплетно је реконструисано девет бензинских станица и ребрендирана је 231 бензинска станица. У склопу развоја малопродајне мреже у региону, што је стратешки циљ НИС-а, компанија је купила складиште у Бугарској, мрежу од 28 бензинских станица у Босни и Херцеговини и једну у Румунији. Коначно, 10,1 милијарда динара је инвестирана у геолошка истраживања и пројекте повећања производње нафте и гаса и повећања резерви.

Током прошле године је укупна задуженост компаније према банкама (дуг према банкама и акредитиви) смањена 10 одсто у односу на крај 2011. године, и на крају 2012. године је износила укупно 403 милиона долара. Однос дуга према EBITDA је износио 0,45.Према појединачним финансијским извештајима оперативни новчани ток (OCF) је повећан са 35 милијарди динара у 2011. години на 36,8 милијарди динара током 2012. године што је повећање од 5 одсто.

НИС је током прошле године наставио тренд раста у производњи домаће нафте и гаса, па је у 2012. години произведено 1.694 условних тона нафте и гаса**, што је 11 одсто више у односу на исти период претходне године. Истовремено, обим потврђених залиха угљоводоника порастао је у 2012. години за 12,1 одсто.

Обим прераде сирове нафте у Рафинерији нафте Панчево у 2012. години износио је 2.142 милиона тона нафте, а укупан промет нафтних деривата достигао је ниво од 2.395 хиљада тона. Без обзира на пад обима националног тржишта, НИС је повећао обим малопродаје за 15 одсто, уз пораст удела Компаније на малопродајном тржишту за 5,9 одсто.

„Финансијски резултати за 2012. годину су показали да је та година била најуспешнија од када НИС постоји. Успели смо, не само да сачувамо, већ и да повећамо профитабилност Компаније, истовремено смањивши ниво банкарског дуга. И то у условима када је у 2012. години Србија оборила два неславна рекорда – у дубини рецесије у Југоисточној Европи и по висини стопе инфлације у Европи. Кључни разлог успешног пословања НИС-а је константни раст инвестиција у нове технологије, развој малопродајне мреже у земљи и региону, као и истраживање и повећање резерви нафте и гаса. Још једном се потврдило да договор кућу гради, а наша кућа је прошле године јачала захваљујући договору два акционара – Гаспром њефта и Владе Србије“, изјавио је Кирил Кравченко, генерални директор НИС-а.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.