Контакт

Претражи

Пословање НИС-а у девет месеци 2021. године

Новембар 3, 2021

Значајно унапређени пословни резултати, нето добит 13,3 милијарди динара

У трећем кварталу 2021. године НИС група је додатно унапредила финансијске и оперативне резултате. Нето добит на нивоу девет месеци текуће године износи 13,3 милијарди динара, док је у истом периоду 2020. забележен губитак од 8,3 милијарде динара. Истовремено, показатељ EBITDA износи 38,2 милијарде динара и такође је вишеструко увећан јер је у упоредном извештајном периоду EBITDA била 10,4 милијарди динара. Ови резултати остварени су захваљујући бољим макроекономским околностима, пре свега вишим ценама нафте и опоравком потражње, као и спровођењем програма мера за унапређење оперативне ефикасности и финансијске дисциплине на свим нивоима НИС групе. Просечна цена нафте Брент у девет месеци 2021. године била је 67,7 долара за барел, што је 66 одсто више у односу на просечну цену у периоду јануар-септембар 2020. године.

Такође, НИС група је у 2021. години наставила са улагањима у капиталне пројекте и инвестирала 13,1 милијарду динара. Укупна задуженост НИС групе према банкама смањена је 7 одсто у поређењу са девет месеци прошле године. Обрачунате обавезе НИС групе по основу јавних прихода износе 155,7 милијарди динара, односно 18 процената више у поређењу са девет месеци 2020. године. У трећем кварталу НИС је акционарима на име дивиденде за 2020. годину, исплатио 1.001.190.856 динара.

Када је реч о оперативним показатељима, производња нафте и гаса за девет месеци 2021. године износи 890 хиљада условних тона. За првих девет месеци ове године пуштене су у рад 34 нафтне бушотине. Обим прераде сирове нафте и полупроизвода био је 2,867 милиона тона што је 9 одсто више у поређењу са упоредним извештајним периодом. У Рафинерији нафте Панчево произведене су прве количине евродизела са биокомпонентом и отпремљене на тржиште Румуније. Укупан обим промета нафтних деривата је 2,901 милиона тона што је 14 одсто бољи резултат у односу на исти период прошле године. Истовремено, НИС је наставио са развојем и унапређењем услуга, па је потрошачима омогућено плаћање рачуна за комуналне услуге на NIS Petrol и GAZPROM бензинским станицама, уз помоћ IPS QR кода чији је издавалац Народна банка Србије. Унапређени су и резултати у области HSE-a (Health, Safety, Environment), па је индикатор повреда са изгубљеним данима (LTIF) смањен 21 одсто у односу на резултат из девет месеци 2020. године.

НИС је наставио са подршком заједници и у оквиру програма „Заједници заједно“ определио 107,5 милиона динара за еколошке пројекте који ће бити реализовани у 12 партнерских градова и општина широм Србије.

Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а је изјавио: „После прошлогодишње кризе изазване пандемијом COVID-19, за НИС је 2021. година период стабилизације. Због тога улажемо значајне напоре како бисмо додатно унапредили оперативну ефикасност и очували финансијску дисциплину. Наш програм мера дао је ефекат од 1,8 милијарди динара на показатељ EBITDA у девет месеци ове године. На овај начин, уз даља улагања у модернизацију НИС-а, постављамо чврсте основе за даљи развој и остварење наших стратешких циљева“.

ПОГЛЕДАЈ СВЕ НОВОСТИ

ПОЛИТИКА УПРАВЉАЊА КОЛАЧИЋИМА

Шта је „колачић“?

Колачић (енгл. цоокие) је мала текстуална датотека која се шаље вашем рачунару приликом посете неком интернет сајту. Колачићи на интернет сајтовима компаније НИС врше велики број различитих функција и, између осталог, омогућавају вам ефикасније кретање по интернет страницама, чувају ваше омиљене поставке и уопште узев, доприносе бољем доживљају интернет сајта.

Директива Европске уније 2009/136/ЕЗ допушта складиштење колачића на вашем уређају уколико су они неопходни за функционисање овог сајта, док је за све друге колачиће неопходна ваша сагласност.

На интернет сајтовима компаније НИС могу се користити и колачићи који нису неопходни за њихово функционисање. Такве колачиће не користимо за праћење понашања појединачних корисника нити њихову идентификацију већ за стицање корисних сазнања о начину коришћења интернет сајтова тако да их можемо даље унапређивати за наше кориснике. Без увида који стичемо путем система који користе колачиће не бисмо могли да вам пружамо ове услуге.

Врсте колачића које користимо

Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.

Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.

Компанија НИС жели да се упозна са начином на који посетиоци користе њене интернет сајтове и у ту сврху користи сервисе за мрежну аналитику. Ти сервиси региструју број посетилаца и дају нам опште информације о њиховом понашању, попут кључних речи унетих у претраживач које корисника усмеравају на наш сајт, просечног времена задржавања на сајту и броја страница које корисник прегледа. У ту сврху на ваш рачунар постављамо тзв. аналитички колачић првог лица (фирст-партy аналyтицс цоокие).
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Гоогле Аналyтицс. У том случају Гоогле на ваш рачунар поставља тзв. колачић трећег лица (тхирд-партy цоокие). Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.

Складиштење и управљање свим подацима који се прикупљају путем ових колачића врши компанија НИС или са њом повезана лица у државама у којима компанија послује.
Уколико су вам потребне додатне информације или желите да контактирате са компанијом НИС, упућујемо вас на нашу Политику заштите приватности.

Контрола колачића

Уколико не желите да примате колачиће, можете свој интернет претраживач да подесите тако да вас обавештава када вам се колачићи шаљу, а можете и да одбијете пријем свих колачића. Такође можете да обришете колачиће који су већ постављени на ваш рачунар.

Уколико желите да ограничите или блокирате пријем колачића који се путем интернет претраживача постављају на ваш уређај, то се врши подешавањем поставки претраживача; поступак је објашњен у оквиру опције за помоћ у претраживачу. Можете и да посетите интернет сајт www.абоутцоокиес.орг (спољашња веза), који садржи детаљна упутства о овом поступку на различитим интернет претраживачима.