NIS Grupa je jedan od najvećih vertikalno integrisanih energetskih sistema u jugoistočnoj Evropi, čiji je najvredniji resurs tim od oko 13.5001 zaposlenih. Sedište NIS-a i glavne aktive nalaze se u Republici Srbiji, dok su predstavništva i zavisna društva otvorena u još nekoliko zemalja sveta, pre svega u susednim državama. Osnovne delatnosti NIS Grupe su istraživanje, proizvodnja i prerada nafte i prirodnog gasa, promet širokog asortimana naftnih i gasnih derivata, kao i realizacija projekata u oblasti energetike i petrohemije.
Cilj NIS-a je da u izazovnim makroekonomskim okolnostima obezbedi nove vrednosti za svoje akcionare, zaposlene i zajednicu, kao i da pruži svoj doprinos energetskoj stabilnosti na tržištima na kojima posluje. Portfolio projekata NIS-a uzima u obzir prioritet energetske tranzicije u Srbiji, te kompanija realizuje projekte koji, između ostalog, doprinose ostvarenju ciljeva smanjenja emisije ugljenika na nivou Pariskog sporazuma.
Pored poslovnih aktivnosti, NIS kontinuirano realizuje i brojne društveno odgovorne projekte koji doprinose razvoju i unapređenju kvaliteta života građana. Aktivnosti u ovoj oblasti posebno su usmerene na mlade ljude, kao nosioce budućeg razvoja.
NIS Grupa je posvećena unapređenju zaštite životne sredine i značajna sredstva izdvaja za realizaciju ekoloških projekata i projekata koji doprinose zaštiti životne sredine. U oblasti bezbednosti na radu cilj NIS-a su radni procesi bez povreda i štetnih uticaja na životnu sredinu.
Poslovne aktivnosti NIS Grupe organizovane su u okviru matičnog društva NIS a.d. Novi Sad kroz Blok „Istraživanje i proizvodnjaˮ2 i „Downstream3 , a podršku im pruža devet funkcija unutar matičnog Društva:
- Funkcija za finansije, ekonomiku, planiranje i računovodstvo,
- Funkcija za strategiju i investicije,
- Funkcija za nabavku,
- Funkcija za organizaciona pitanja,
- Funkcija za HSE,
- Funkcija za pravna i korporativna pitanja,
- Funkcija za korporativnu zaštitu,
- Funkcija za odnose sa državnim organima i korporativne komunikacije,
- Funkcija za internu reviziju, rizike i interne kontrole.
Blok „Istraživanje i proizvodnja“
Istraživanje i proizvodnja
NIS je jedina kompanija u Srbiji koja se bavi istraživanjem i proizvodnjom nafte i gasa. U ovoj biznis oblasti, NIS kontinuirano sprovodi aktivnosti koje obuhvataju operativnu podršku proizvodnji, upravljanje rezervama nafte i gasa, upravljanje razradom ležišta nafte i gasa, kao i velike projekte u oblasti istraživanja i proizvodnje.
Većina naftnih i gasnih polja NIS-a je u Srbiji, dok kompanija istražne radove izvodi i u Rumuniji i Bosni i Hercegovini. Najstarija inostrana koncesija NIS-a je u Angoli, gde proizvodnja traje od 1985. godine.
U okviru Bloka „Istraživanje i proizvodnjaˮ u Elemiru kod Zrenjanina posluju pogon za pripremu prirodnog gasa, proizvodnju TNG-a i gazolina i uklanjanje CO2, kao i aminsko postrojenje za prečišćavanje prirodnog gasa, u kom se primenjuje HiPACT tehnologija (High Pressure Acidgas Capture Technology). Način prerade gasa u ovom postrojenju je takav da sprečava ispuštanje ugljen-dioksida u atmosferu, pa se pored biznis-efekata ostvaruju i značajne ekološke koristi.
Takođe, NIS je u Elemiru otvorio savremeni Trening centar za obuku radnika u naftnoj industriji. U pitanju je jedinstveni kompleks sa modernom opremom u kome se obuka izvodi u realnim uslovima, sa mogućnošću simulacije svih zadataka sa kojima se naftaši susreću u procesu proizvodnje, pripreme i otpreme nafte i gasa.
U oblasti Istraživanja i proizvodnje naučno-tehnološku podršku NIS Grupi pruža zavisno društvo Naučno-tehnološki centar NTC NIS ‒ Naftagas d.o.o. Novi Sad.
Servisi
NIS poseduje sopstvene servisne kapacitete, koji zadovoljavaju potrebe Grupe i pružaju usluge trećim licima preko društva Naftagas – Naftni servisi d.o.o. Novi Sad. Servisi pružaju usluge u oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa putem geofizičkih ispitivanja, izrade, opremanja i remonta bušotina, kao i sprovođenja specijalnih operacija i merenja na bušotinama. Ovi servisni kapaciteti pružaju i usluge održavanja sredstava za rad, izgradnje i održavanja naftno-gasnih sistema i objekata. U ovom segmentu poslovanja, cilj je jačanje prisustva na međunarodnom tržištu. Upravo iz tog razloga, prioritet je modernizacija opreme, obezbeđivanje što boljeg kvaliteta pruženih usluga, povećanje tehničko-tehnološke efikasnosti i rast uposlenosti u NIS-u i drugim kompanijama.
Downstream
„Downstream” čine Blok „Preradaˮ, Blok „Prometˮ, Blok „Energetikaˮ i oblast Petrohemije.
Prerada
U 2023. godini obeleženo je 55 godina od početka proizvodnje u Rafineriji nafte Pančevo.
Ova fabrika danas je jedno od najmodernijih i ekološki najrazvijenijih prerađivačkih postrojenja u regionu, sa maksimalnim projektovanim kapacitetom od 4,8 miliona tona godišnje. U modernizaciju Rafinerije je od 2009. godine investirano više od 800 miliona evra, od čega su značajna sredstva izdvojena za projekte zaštite životne sredine. Rafinerija nafte Pančevo proizvodi: motorna goriva euro-5 standarda, avio-gorivo, tečni naftni gas, naftni koks, ulje za loženje, bitumene, propilen, aromate, primarni benzin za pirolizu i druge naftne derivate (sumpor i drugi ugljovodonici).
Postrojenje za duboku preradu sa tehnologijom odloženog koksovanja pušteno je u rad 2020. godine. Ovaj projekat, vredan više od 300 miliona evra, omogućava NIS-u povećanu proizvodnju najvrednijih goriva – dizela, benzina i tečnog naftnog gasa, kao i početak domaće proizvodnje naftnog koksa. NIS kontinuirano nastavlja sa modernizacijom Rafinerije nafte Pančevo, a 2021. godine započet je kapitalni projekat nove faze rekonstrukcije FCC (postrojenja katalitičkog krekinga) i izgradnja novog postrojenja za proizvodnju ETBE (visokooktanske komponente benzina). Pored toga, u Rafineriji se kontinualno sprovode aktivnosti na pronalaženju dodatnih mera za povećanje efikasnosti i smanjenje troškova, kao i projekti digitalizacije.
U 2023. godini prioritet Bloka „Preradaˮ bila je kontinuirana proizvodnja naftnih derivata kako bi se doprinelo urednom snabdevanju tržišta u izazovnim okolnostima.
Promet
U Srbiji i zemljama regiona NIS upravlja mrežom sa više od 400 benzinskih stanica, od kojih je više od 80 van granica Srbije. Maloprodajna mreža NIS najveća je na domaćem tržištu, a Kompanija poslovanje u ovoj oblasti razvija i u susednim državama – Bosni i Hercegovini, Bugarskoj i Rumuniji.
NIS na tržištu nastupa sa dva maloprodajna brenda: NIS Petrol i GAZPROM (premijum brend u ovom segmentu) i benzinske stanice NIS Grupe sinonim su za kvalitetnu ponudu goriva i dodatnog asortimana, kao i za savremene usluge koje izlaze u susret potrebama potrošača. NIS kontinuirano ulaže u razvoj svoje maloprodajne mreže, i u unapređenje kvaliteta robe i usluga. U okviru ovog cilja u 2023. godini, jedna od 10 SSG koje su rekonstruisane i izgrađene, je i benzinska stanica „Sokolići 2”, drugi maloprodajni objekat NIS-a na auto-putu „Miloš Veliki” čime kompanija doprinosi razvoju putne infrastrukture u Republici Srbiji. Jedan od prioriteta su i digitalni projekti čime se potrošačima omogućuju servisi u skladu sa savremenim trendovima, poput plaćanja za gorivo bez odlaska na platno mesto, digitalizacija programa lojalnosti, i tako dalje.
Struktura prometa NIS-a, pored maloprodaje gotovih naftnih derivata, tečnog naftnog gasa i niza pratećih proizvoda, obuhvata i izvozne i domaće veleprodajne isporuke sirove nafte, gasa i naftnih derivata. Uz to, NIS razvija snabdevanje avio-gorivom i snabdevanje plovnih objekata gorivom i promet bitumena kao posebne poslovne pravce.
Sve vrste goriva prolaze strogu i redovnu laboratorijsku kontrolu i odgovaraju najvišim domaćim i međunarodnim standardima.
Energetika
Ova delatnost obuhvata proizvodnju električne i toplotne energije iz konvencionalnih i obnovljivih izvora energije, centralizovano upravljanje portfolijom prirodnog gasa za ceo NIS (proizvodnju i prodaju komprimovanog prirodnog gasa, prodaju prirodnog gasa), trgovinu električnom energijom, razvoj i uvođenje strateški važnih energetskih projekata, kao i razvoj i implementaciju projekata za povećanje energetske efikasnosti.
Osnovni fokus Bloka „Energetikaˮ je širenje obima posla u oblasti proizvodnje i trgovine električnom energijom, upravljanje energetskim resursima Društva, uključujući TE-TO Pančevo, kao i unapređenje energetske efikasnosti i pouzdanosti u okviru NIS Grupe. Zadatak Bloka „Energetikaˮ je, između ostalog, ubrzanje energetske tranzicije NIS-a i procesa dekarbonizacije.
Savremena kombinovana gasno-parna termoelektrana-toplana Pančevo (TE-TO Pančevo) na prirodni gas je počela sa radom 2022. godine. Proizvedena električna energija iz TE-TO Pančevo se takođe isporučuje u prenosni elektroenergetski sistem Srbije, čime NIS doprinosi energetskoj stabilnosti Republike Srbije. Glavna prednost TE-TO Pančevo je što se iz prirodnog gasa kao ekološki prihvatljivijeg goriva istovremeno proizvode toplotna energija u obliku procesne pare za potrebe Rafinerije nafte Pančevo i električna energija za tržište Srbije.
Od 2013. godine na naftnim i gasnim poljima na osam lokacija u Srbiji NIS je pustio u rad male elektrane instalisane električne snage 14 MWe. Ekološka prednost ovih postrojenja je u proizvodnji električne i toplotne energije iz gasa koji ranije nije bio iskorišćen zbog lošeg kvaliteta, velike količine ugljen-dioksida i azota ili nije mogao biti isporučen potrošačima zbog nepostojanja gasne infrastrukture. Proizvedena toplotna i električna energija se koriste za potrebe NIS-a, ali se električna energija prodaje i na tržištu. Takođe, proizvodnja električne energije obavlja se i na gasnom polju Žombolj u Rumuniji, pri čemu se električna energija prodaje na lokalnom tržištu.
U 2022. godini se započelo sa izgradnjom solarnih fotonaponskih elektrana (FNE) na benzinskim stanicama NIS-a. Zaključno sa decembrom 2023. godine završena je izgradnja na 45 SSG, od čega su 25 puštene u rad. U 2024. godini biće nastavljena izgradnja FNE i na drugim objektima NIS-a.
HIP-Petrohemija
U skladu sa Ugovorom o strateškom partnerstvu između Republike Srbije, NIS a.d. Novi Sad i HIP-Petrohemija d.o.o. Pančevo, 9. juna 2023. godine je došlo do zatvaranja transakcije, nakon čega je počeo rad na integraciji HIP-Petrohemije u sistem NIS-a. HIP-Petrohemija je najveći proizvođač petrohemijskih proizvoda u Republici Srbiji, a strategija daljeg razvoja HIP-Petrohemije zasnivaće se na modernizaciji osnovnih proizvodnih kapaciteta i izgradnji novih postrojenja, zatim na povećanju energetske efikasnosti i efikasnosti poslovanja, kao i na realizaciji projekata iz oblasti zaštite životne sredine. Ključni projekat je izgradnja postrojenja za proizvodnju polipropilena.
Sedište kompanije je u Pančevu, a proizvodna postrojenja se nalaze u Pančevu, u Elemiru kod Zrenjanina i Crepaji kod Pančeva. U integrisanom petrohemijskom kompleksu HIP-Petrohemije je trenutno moguća proizvodnja više od šest stotina hiljada tona petrohemijskih proizvoda godišnje.
Strategija
U 2017. godini usvojena je korporativna Strategija razvoja NIS a.d. sa ciljem da se obezbedi dalji rast i profitabilnost za akcionare, zaposlene i širu društvenu zajednicu. S obzirom na to da je od 2023. godine i HIP-Petrohemija deo NIS-a, strategija Društva uključiće kao cilj i integraciju i dalji razvoj petrohemijskog pravca.
Osnovni strateški ciljevi NIS-a su:
- očuvanje pokazatelja proizvodnje i rasta resursne baze;
- povećanje dubine i efikasnosti prerade;
- povećanje prodaje derivata kroz sopstvene kanale prodaje i modernizacija maloprodajne mreže;
- diversifikacija poslovanja izgradnjom novih kapaciteta za proizvodnju električne energije, i
- optimizacija operativnih performansi.
Ključni pokazatelji4